Apel o zagwarantowanie schronienia w Polsce dzieciom z Morii

Dołączamy się do apelu w sprawie zagwarantowania schronienia w Polsce dzieciom z Morii. Petycję możecie podpisać tutaj.

Tekst petycji:

Szanowni Państwo

Andrzej Duda, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej,
Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów,
Jarosław Kaczyński, Prezes PiS,
Elżbieta Witek, Pani Marszałek Sejmu,
Tomasz Grodzki, Marszałek Senatu,
Posłowie na Sejm RP i Senatorowie,

Apelujemy do polskich władz o okazanie ludzkiej przyzwoitości i zadeklarowania gotowości przyjęcia chociaż symbolicznej liczby sierot i rodzin z obozu Moria.
Apelujemy, by polskie władze, które nas Polaków reprezentują, podjęły najbardziej chrześcijańską i miłosierną decyzję, jaką prawdopodobnie przyjdzie im w tej kadencji podejmować. 

W nocy z 8 na 9 września spłonęła Moria — największy obóz w Europie dla osób szukających bezpieczeństwa. 13 tysięcy osób w ciągu kilku godzin straciło to, co pozostało z ich dobytku po ucieczce ze swoich domów ogarniętych wojną i nędzą. Dzisiaj całe rodziny śpią na ulicach, parkingach i w przydrożnych rowach niecałe 1000 kilometrów od Polski. Tej samej Polski, która wiele razy doświadczała okrucieństwa wojen. Tej samej Polski tych samych Polaków, których przodkowie wiele razy musieli szukać schronienia w innych krajach i na innych kontynentach. Historia Polski to historia wojen i uchodźctwa.

Dlatego dzisiaj, my Polacy, znając historię naszego kraju i narodu, znając trudne doświadczenia naszych rodzin, których nie ominęły okrucieństwa wojen, tyranicznych reżimów i represji, nie chcemy, by nasz kraj pozostawał obojętny.

Wiemy, jak to zrobić. W naszym kraju funkcjonują instytucje mające doświadczenie w przyjmowaniu i integracji rodzin szukających bezpieczeństwa. Nie brak miast, gmin i organizacji, które już zadeklarowały gotowość pomocy i apelują o to samo.

Potrzebujemy tylko decyzji od Was, drodzy rządzący. Decyzji, którą podjęło już niemal 20 europejskich krajów, a każdego dnia ta liczba rośnie.

Prosimy o nią my, Polacy.